Urlop przedsiębiorcy

Przeciętny Polak spędza w pracy osiem godzin dziennie. Dodatkowo, prawie zawsze czekają na nas obowiązki domowe, które musimy wykonać. Tracimy przez nie dodatkowy czas na odpoczynek. Koniec końców, jedyną formą naszego wypoczynku jest sen, który nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Warto zadać sobie pytanie, czy odpoczynek jest tak samo ważny jak praca? Odpowiedź nasuwa się sama. Zdecydowanie tak!

Jak powiedzieć sobie dość, kiedy praca jest nieodłączną częścią naszego życia? Kiedy spędzamy większą część dnia w biurze, nie potrafimy rozstać się z obowiązkami. Jesteśmy świadomi potrzeby odpoczynku, a jednocześnie nie potrafimy poradzić sobie z bezczynnością. Jeszcze trudniej jest zaplanować wypoczynek, kiedy sami jesteśmy sobie szefem. Mnóstwo pomysłów i zbliżające się terminy ich realizacji nakręcają machinę, która nabiera coraz większego tempa i staje się trudna do zatrzymania.

W ciekawy sposób mówi o tym jedna z naszych przedsiębiorczych kobiet, Marta Rogalewska, strateg marketingowy, analityk i konsultantka biznesowa, współtwórczyni marki szkoleniowej Gold&Finch, która z czasem zrozumiała i doceniła rezultaty odpoczynku. “Kiedy się kocha to co się robi, czasem trudno powiedzieć „dość”. Gorzej, jeśli odpoczynku potrzebujemy (Halo! Nie jesteśmy robotami!), a odkładamy go „na potem”, bo „teraz co innego jest ważne”. To znany grzech przedsiębiorców i wielki mit, w który przestałam wierzyć dopiero parę lat temu. Nikt o nas nie zadba za nas. Paradoksalnie, dzięki odpoczynkowi pracuję lepiej. Zmieniłam swój sposób myślenia o pracy i moi zleceniodawcy od pierwszego dnia współpracy ze mną wiedzą, że pracuję 11 miesięcy w roku – w wakacje cały miesiąc odpoczywam”. Ten przykład pokazuje, że do niektórych rzeczy trzeba nabrać dystansu i zrozumieć co jest dla nas prawdziwym priorytetem. W zgodzie ze słowami Marty Rogalewskiej – nie jesteśmy robotami, nie potrafimy funkcjonować nieustannie na najwyższych obrotach. Z resztą roboty też muszą naładować baterie.

Bożena Datczuk, prezes firmy TOBO, zrozumiała to dopiero po kilku latach prowadzenia działalności. „Od momentu rozpoczęcia prowadzenia firmy, na pierwszy urlop pojechałam po siedmiu latach i tylko na tydzień. Oczywiście z telefonem i laptopem. Od kilku lat staram się systematycznie odpoczywać, przynajmniej dwa razy do roku. Wypoczynek jest niezbędny dla wyciszenia się, naładowania siebie nową, inspirującą energią i złapania dystansu do bieżących spraw”.

Zaplanowanie czasu jest trudnym zadaniem, z którym często nie potrafimy sobie poradzić. Jak rozplanować swój czas, aby znaleźć miejsce na odpoczynek i zadowolić naszego pracodawcę? Co jeśli sami stajemy w roli pracodawcy? Jak zadowolić  siebie i współpracowników? Oto co ma do powiedzenia na ten temat Helena Milewska-Cieślewicz, wieloletnia właścicielka białostockiego gabinetu kosmetycznego. „Nefretete SPA istnieje na rynku wystarczająco długo, by nieobecność właścicielki nie była problemem w jej funkcjonowaniu. Od wiosny do jesieni mam wolne wszystkie weekendy. Na dłuższe wypoczynki wylatuję późną jesienią i zimą. Latem urlopy wykorzystują pracownicy. Firma nie jest zależna od pory roku. Oferta jest na tyle rozbudowana, że zawsze znajdzie się zapotrzebowanie na oferowane przez nas zabiegi. Rodzinna atmosfera sprzyja wydajności pracowników i klienci chętnie tu wracają. Przez cały rok jest zapotrzebowanie na stomatologię estetyczną, więc przed dłuższym urlopem pracuję po 10 godzin, żeby przyjąć wszystkich przed wyjazdem. Pracownicy dbają o klientów i zakład, bo to ich praca. Na urlopie mogę zatem wyłączyć telefon i zapomnieć o firmie”.

Anna Zacny, która właśnie zaczęła prowadzić własny biznes, ale od lat pracowała na kilka etatów, również jest w stanie znaleźć czas na chwilę wytchnienia. Odpowiednie planowanie czasu pozwala jej na odrobinę relaksu. „Nie prowadziłam jeszcze stricte własnego biznesu, ale pracuję na kilka etatów oraz prowadzę działalność na umowy cywilno-prawne. W wolne dni staram się gdzieś wyjechać, zmienić otoczenie, nie myśleć, wyłączyć telefon, zwiedzić ciekawe miejsca”.

Ewelina Świderska, właścicielka eM sTudio, od 16 lat zawodowa fryzjerka stawia na równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Jej podejście wiąże się z wypracowaniem samodyscypliny. „Tak, potrafię znaleźć czas na odpoczynek. Na początku roku planuję urlop. Zaznaczam w kalendarzu termin i go nie zmieniam. Równowaga między odpoczynkiem, a pracą jest dla mnie bardzo ważna”.

Warto odnieść się również do osób, które muszą swój czas podzielić pomiędzy pracą, odpoczynkiem i rodziną. Dla wielu z nich odpoczynek będzie po prostu spędzeniem czasu z rodziną. Poświęcenie czasu wolnego najbliższym pozwala się odprężyć i zapomnieć o pracy w biurze. Jest też świetnym sposobem na to, aby nawiązać lepsze relacje z członkami rodziny. Swoimi doświadczeniami na temat planowania czasu wolnego z rodziną podzieliła się z nami Anna Zatorska, pomysłodawczyni firmy Party4You oraz Agencji Artystyczno-Animacyjnej Anna Zatorska. To przedsiębiorcza kobiety, dla której rodzina nie jest przeszkodą w ciągłym rozwijaniu się. Wręcz przeciwnie, jest jej życiowym priorytetem, który nakręca ją do działania. „Prywatnie jestem mamą czworga dzieci i to macierzyństwo, a nie praca jest moim priorytetem. Dlatego w wakacje, staramy się w miarę możliwości spędzać jak najwięcej czasu razem. Podróżujemy, zwiedzamy i leniuchujemy. Każda chwila z naszymi dziećmi jest dla nas najcenniejsza. Bardzo doceniamy ten czas, kiedy jeszcze jesteśmy wszyscy razem. Na pracę w pełnym wymiarze przyjdzie czas później, chociaż nie wykluczam, że oddam rządy młodym”.

Anna Zatorska to nie jedyny przykład kobiety, która od pracy odpoczywa w rodzinnym gronie. Ewa Grzegorczyk-Kuznar, właścicielka sieci nowoczesnych gabinetów kosmetycznych Cosmeo, ponad wszystkim stawia swoją rodzinę. Jest dla niej motywatorem do tego, aby zadbać o siebie i swoją regenerację. Czy potrafi zadbać o siebie i znajduje czas na odpoczynek? “Oczywiście, że potrafię. Wakacyjny wyjazd z rodziną to priorytet. Wszystkie zadania, jakie mam do wykonania w danym miesiącu robię po prostu wcześniej, a klientów informuję o moim urlopie”.

Z przytoczonych wypowiedzi wynika, że planowanie i zatwierdzanie urlopu staje się łatwiejsze na późniejszych etapach prowadzenia biznesu czy kariery zawodowej. Początki bywają trudne. Niełatwo zdobyć zaufanie szefa czy pracownika. Przykład Heleny Milewskiej-Cieślewicz, właścicielki Nefretete SPA, pokazuje, jak ważną wartością jest zaufanie. Doświadczenie w prowadzeniu biznesu to atut, który ułatwia zaplanowanie urlopu i zadbanie o regenerację.

Drogie Panie! Jeśli kiedykolwiek staniecie przed dylematem, czy warto prowadząc biznes zadbać też o siebie i swój czas wolny, pamiętajcie o słowach Małgorzaty Bezubik (tłumacz konferencyjny, nauczyciel języka angielskiego, cukiernik artystyczny) „Zawsze! Przerwa wakacyjna to podstawa”!

 

Autor: Magdalena Talarek

You may like