Innowacje i efektywność: Karolina Winkiewicz o przyszłości logistyki

Innowacje i efektywność: Karolina Winkiewicz o przyszłości logistyki

Pani Karolino, proszę opowiedzieć, jak doszła Pani do decyzji o wyborze kariery w dziedzinie logistyki magazynowej, mając na uwadze Pani wykształcenie ekonomiczne? Czy to był przypadek, czy świadoma decyzja?

– Podczas studiów zaczęłam pracować jako asystent działu handlowego, co pozwoliło mi rozwijać umiejętności sprzedażowe i obsługę klienta, a także zapoznać się z platformami sprzedażowymi. Proces sprzedaży, w tym jego realizacja w magazynie, okazał się bardzo interesujący. Często zaglądałam do magazynu, obserwując, jak realizowane są zamówienia, jak rozładowywane są kontenery itd. Kiedy tylko nadarzała się okazja, chętnie pomagałam w magazynie, ucząc się wszystkiego od podstaw. Okazało się, że miałam w tym naturalny talent. Dodatkowo, z łatwością znajdowałam usprawnienia i szybsze rozwiązania, co zostało zauważone przez kierownictwo, które zaczęło mnie zachęcać do dalszego rozwoju w tym kierunku zawodowym.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć o jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów logistycznych, przy których miała Pani przyjemność pracować?

Każdy projekt w logistyce jest interesujący, ponieważ każdy magazyn ma swoją unikalną historię. W logistyce nie można stosować jednego schematu dla wszystkich magazynów, ze względu na różnorodność systemów, towarów czy architektury. Wchodząc do magazynu, dążę do osiągnięcia określonych celów, ale muszę brać pod uwagę istniejące warunki. To wymaga wszechstronnej wiedzy i ciągłego uczenia się, co sprawia, że praca nie jest nudna. Najbardziej satysfakcjonujące są jednak rezultaty, które można zobaczyć w liczbach. Na jednym z projektów udało nam się poprawić wynik wydawanych zamówień w ciągu 12 godzin z 900 wz na 6000 wz. Takie efekty znacząco podniosły poziom satysfakcji nawet najbardziej zmęczonych pracowników. Całość działała sprawnie, a magazyn stał się bardziej wydajny.

W jakim miejscu, Pani zdaniem, znajduje się obecnie Polska, jeśli chodzi o rozwój logistyki? Czy pewne procesy są już wypracowane i wystarczy je udoskonalić, czy wręcz przeciwnie – dopiero kreuje się procesy w logistyce?

– W Polsce wiele magazynów jest już zautomatyzowanych i obsługuje zagranicznych klientów z konkretnymi wymaganiami. Choć ogólne schematy procesów mogą być dobrze rozwinięte i funkcjonować poprawnie, logistyka to dziedzina dynamiczna. Technologie i automatyzacja otwierają nowe możliwości i stale wpływają na rozwój branży. Jednocześnie istnieje wiele magazynów, które nie inwestują w rozwój i nie poszukują rozwiązań poprawiających wydajność. W 4SHELF staramy się pomóc takim magazynom, umożliwiając im generowanie dodatkowego przychodu dzięki wynajmowi niewykorzystanej przestrzeni paletowej na krótki okres.

Jakie technologie lub innowacje w logistyce uważa Pani za najbardziej obiecujące w najbliższej przyszłości?

Najbardziej obiecującą technologią jest robotyzacja. Jest to odpowiedź na rosnące koszty pracy oraz trudności związane ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Współpraca z agencjami pracy bywa trudna, a rotacja zespołu negatywnie wpływa na procesy i ciągłość pracy, co generuje dodatkowe koszty. Robotyzacja może rozwiązać te problemy, choć jest to kosztowna inwestycja, to jednocześnie bardzo rozwijająca.

Jakie aspekty pracy w startupie 4SHELF są dla Pani najbardziej inspirujące i wartościowe?

– Najbardziej inspirująca jest możliwość pracy nad nowymi projektami i tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, które nie istnieją jeszcze na rynku. To fascynujące, ponieważ mam realny wpływ na rozwój produktu, który może pomóc wielu przedsiębiorcom. Oczywiście, jest to również trudne, gdyż nie możemy bazować na istniejących narzędziach. Cały czas poszukujemy nowych rozwiązań, słuchamy uwag naszych użytkowników i dostosowujemy się do ich potrzeb. To niesamowicie rozwijające doświadczenie, które pozwala mi rozwijać moje kompetencje i zdobywać nowe umiejętności.

Jakie konkretne korzyści finansowe mogą przynosić firmom optymalizacje logistyczne wprowadzane przez Panią i Pani zespół?

– W firmach handlowych i produkcyjnych magazyn jest często postrzegany jako kosztowny dział. Optymalizacja procesów ma na celu zwiększenie wydajności i poprawę istniejących rozwiązań, co wpływa korzystnie na działanie całej firmy. Usprawnienia przekładają się na zmniejszenie kosztów pracowniczych, reklamacji, a także na obniżenie kosztów opakowań. Zwiększona wydajność w magazynie może również prowadzić do wzrostu sprzedaży.

Jakie są Pani długoterminowe cele zawodowe związane z logistyką magazynową i jak zamierza Pani do nich dążyć w najbliższych latach?

Mam świadomość, że przede mną wiele nieodkrytych obszarów. Jestem bardzo ciekawa przyszłych zmian na rynku i gotowa na pozyskiwanie nowej wiedzy. Aktualnie, oprócz prowadzenia audytów u naszych klientów, zajmuję się wprowadzaniem automatyzacji w dużym projekcie. W najbliższym czasie planuję rozwijać swoją wiedzę w zakresie lean management, aby móc holistycznie pomagać firmom. Zamierzam to osiągnąć dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy.


Karolina Winkiewicz

Karolina Winkiewicz
Specjalistka ds. logistyki magazynowej w firmie 4SHELF. Magister ekonomii na Uniwersytecie Białostockim. Ma na swoim koncie liczne projekty, które przyniosły wymierne korzyści finansowe przedsiębiorcom.
Kontakt:
– Facebook: facebook.com/4SHELF/
– Instagram: @4shelf
– Linkedin: company/4shelf/
– www: 4shelf.com

You may like