„Nie – Twoja Aż Kobieta” – w Białymstoku powstaje spot społeczny na rzecz kobiet

Spot został zrealizowany w Białymstoku przy współpracy z rzeszą zaangażowanych osób głównie z województwa podlaskiego i mazowieckiego w sierpniu 2020 roku. Jego premiera jest zapowiadana na wrzesień 2020. Wystąpiło w nim około 50 kobiet z różnych środowisk i w różnym wieku.

Jak mówi reżyser i scenarzysta spotu, Marta Molska: „ten krótki filmik ma wzbudzać refleksję, która w przyszłości być może zainicjuje zmianę”. Autorzy twierdzą, że ich główny przekaz jest wręcz banalny: „Bądź szczęśliwa na swój własny sposób”.

„Jako ludzie nie jesteśmy tacy sami. Mamy różne potrzeby, wartości, priorytety i naszym spotem promujemy szacunek dla różnorodności w wyborze drogi życiowej kobiet” – mówi Marta Molska. Według autorki nikt nie znalazł rozwiązania, które jest dobre dla wszystkich, a mimo to często oceniamy pozostałe osoby przez własny pryzmat. „Tworzymy presję i sami żyjemy pod presją otoczenia. Oceniamy i jesteśmy oceniani. Często godzimy się na pewne schematy czy standardy, bo uznajemy je za poprawne, mimo że wewnętrznie czujemy, że do nas nie pasują.” – mówi Molska.

Czy schematy kulturowe, socjalizacja i mała społeczność, z której się wywodzimy tworzy w nas podwaliny tego, co uważamy, za normalne? Czy to co wychodzi poza standard, postrzegane jest jako „inne”, budzi niechęć? Nad tymi zagadnieniami zastanawia się twórca spotu.

Autorzy zwracają też uwagę na to, że współczesność tworzy presję w kwestii dążenia do wyznaczonego w mediach społecznościowych ideału. Według nich zaczynamy porównywać się do nierealnych wzorców wykreowanych na rzecz sprzedaży i tworzenia zasięgów. „Kobiety zaczynają dążyć do nieosiągalnego ideału kobiety wielofunkcyjnej. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do roli kobiety były dodawane wciąż nowe funkcje, a jej poprzednie obowiązki wcale nie malały. Dzień nadal składa się tylko z 24 godzin, a kobieta czuje, że musi zdążyć zrealizować się w każdej dziedzinie i dać z siebie wszystko. Zapomina o tym, że tak naprawdę ma wybór. Musi znaleźć chwilę w życiu, w którym się zatrzyma i zastanowi co tak naprawdę daje jej szczęście i na czym powinna się skupić. Może czasem warto z czegoś zrezygnować” – mówi Molska.

„Jeśli ktoś nie akceptuje Cię takiej, jaką jesteś naprawdę, trudno. Nikt przecież nie będzie żył za Ciebie.” To jedno z zdań padających w spocie, który ma dodawać kobietom odwagi w dążeniu do ich własnej wizji szczęścia.

You may like