Jak zrozumieć, w którym kierunku się rozwijać?

Czasem kobiety oczekują, że ktoś im wskaże drogę, w którym kierunku mają się rozwijać, co mają robić, jak im lepiej żyć.

Jednak nikt z zewnątrz nie jest w stanie wskazać nam, gdzie nam będzie lepiej albo czym się zająć w życiu.

Przede wszystkim warto przeciągnąć kołdrę na siebie i wziąć odpowiedzialność za siebie w swoje ręce.

Dziecko oczekuje, aż ktoś wskaże mu drogę, dokąd ma się udać, bo ono samo nie wie. Dorosła osoba sama wybiera swoją drogę i bierze za ten wybór odpowiedzialność na siebie. Dorosła osoba jest wolna i może robić, co chce, a dziecko jednak powinno się pytać rodziców, bo jest pod ich opieką.

Proponuję przede wszystkim wziąć odpowiedzialność za siebie, ponieważ wtedy decydujecie same co i kiedy chcecie robić.

Szukać dla siebie odpowiedzi na własne pytania i poznawać siebie jest okay.

Każda z Was, w środku wie, czego tak naprawdę chce.

Czasem może wydawać się głupie, bo jest wbrew rozpowszechnionej opinii w społeczeństwie, przez co czasem tłumicie w sobie swoje prawdziwe chęci przez długie lata.

Jeśli chcesz naprawdę zrozumieć siebie lepiej, trzeba będzie trochę popracować. To, że poczytasz sobie artykuł, pomyślisz: “no tak, to są rzeczywiście ważne sprawy” i pójdziesz dalej zajmować swoimi sprawami – nic Ci nie da. Jeśli chcesz rezultatów – trzeba działać. Proponuję Ci wykonać kilka ćwiczeń, które mają na celu zastanowienie się nad swoim życiem, rozkopaniu swoich prawdziwych, wewnętrznych potrzeb, by zrozumieć, w którym kierunku ruszyć.

Będziesz potrzebowała komfortowego miejsca, gdzie będziesz mogła się skupić, wyciszyć i poświęcić czas dla siebie. Przygotuj też kartkę, bo najlepiej jest zapisywać odpowiedzi, niż tylko nad nimi myśleć.

Odpowiedź na następujące pytania:

1. Czym byś się zajmowała, jeśli byś wiedziała, że Ci się na pewno uda?

Odrzuć wszystkie możliwe opcje, że coś się nie uda. Po prostu przyjmij, że za co byś się nie wzięła, wszystkiego dokonasz. I teraz, z tej perspektywy, odpowiedź na to pytanie. Co Ci pierwsze wpadło do głowy?

A co potem?

Te myśli nie tak po prostu u Ciebie się pojawiły. Jest chęć, jest impuls, są możliwości, by to zrobić. W głębi siebie znasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

2. Kim chciałaś zostać w dzieciństwie? Czym lubiłaś się zajmować?

Tak, wiem, że dzieciństwo było dawno, ale to jednak jest bardzo ważne. Bardzo często zajęcia dziecka wprost pokazują predyspozycje do czegoś. To, co dziecko lubi robić, to mu dobrze wychodzi. Nie musi się wysilać, wychodzi to naturalnie, tak jakby robił to zawsze.

To, co dorosły człowiek robi z pasją – również mu wychodzi bardzo naturalnie. Wydatkuje na te zajęcia dużo mniej sił niż na to, co uważa za mniej przyjemne i do czego się zmusza.

3. Zrób tabelkę.

Pierwszy rząd to rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, kiedy je robisz. Drugi – rzeczy, które Ci dobrze wychodzą i za robienie których doceniają Cię inni.

Przypomnij sobie, za co Cię chwalą inni (w pracy, w domu, przyjaciele), za co Cię doceniają i na co dobrego zwracają uwagę w Twoim zachowaniu.

Na pewno są pola w tabelce, które się pokrywają. Na przecięciu tego, w czym jesteś dobra i tego, co Ci dobrze wychodzi (i chwalą za to Cię inni) są polami do zastanowienia się – ewidentnie znajduje się tam potencjał.

Dopuść do siebie tę myśl – tak, rzeczywiście mogłabyś tym się zająć i rzeczywiście mogłabyś osiągnąć w tym sukces.

4. Zostań w pokoju sama, usiądź, zamknij oczy, rozluźnij się. Włącz spokojną muzykę, najlepiej bez słów.

Wyobraź sobie poranek. Poranek życia, o którym zawsze marzyłaś.

Budzisz się. Co przed sobą widzisz? Jak wygląda pokój? Kto z Tobą obok leży? W co się ubierasz? Co jesz? Kto jeszcze jest w domu? Kto Ci pomaga?

Co robisz dalej? Jaki jest Twój plan dnia? Jakie zajęcia będą w nim?

Jak spędzasz czas razem z rodziną, co robicie? Czym Ty się zajmujesz? Gdzie pracujesz? Kto pracuje z Tobą? Jak spędzasz wieczór? Z jakimi myślami zasypiasz?

Opisz w najdrobniejszych szczegółach, jak wygląda Twój dzień i poczuj to. Po tym, co zobaczysz, można będzie stwierdzić jak byś chciała żyć, co w Twoim życiu jest najważniejsze.

To, co czujesz, jest ważne i jest prawdziwie Twoje. Bez wątpliwości to jest kierunek, w którym masz zmierzać.

5. Wypisz rzeczy, które dawno chciałabyś spróbować, ale coś zawsze przeszkadzało, było nie na czasie, bałaś się lub nie miałaś okazji tego zrobić.

Zrób całą listę tego, co wpadło Ci do głowy. Przypomnij sobie wszystkie swoje zachcianki od najmniejszych do bardziej poważnych.

Jakby mogła wyglądać ta lista:

• pojechać w góry
• pójść z przyjaciółką na masaż
• pójść na balet
• zacząć fotografować
• upiec tort
• nagrać swój vlog

I teraz trzeba zacząć je realizować. Krok po kroku, w swoim tempie.

Co byś mogła zrobić już w tym miesiącu? Zastanów się i od razu znajdź miejsce, osobę, która mogłaby Ci pomóc lub towarzyszyć i zarezerwuj termin.

Co w kolejnym miesiącu mogłabyś zrobić? Powtórz procedurę.

Dlaczego jest ważne, by to zrobić?

Po pierwsze, jeśli dawno odkładasz swoje zachcianki i ich nie realizujesz, tworzy się u Ciebie poczucie, że nic już nie da się zmienić, że za wiele tak naprawdę już i nie chcesz. Masz się rozbujać.

To, że powoli zaczniesz działać, wdrażać nowości w życie, realizować to, co kiedyś chciałaś:

• zbuduje poczucie, że jednak jeśli czegoś chcesz – robisz to
• otworzy przed Tobą nowe możliwości, bo nie wiadomo do czego fajnego jeszcze doprowadzą Cię te eksperymenty
• zyskasz energię na coraz większe zmiany

Nie da się zmienić wszystko w jeden dzień, ale każdego dnia można wprowadzać zmiany po trochu, by potem jednego dnia zauważyć, jak wszystko się zmieniło.

I pamiętaj, jeśli wiesz, co trzeba zrobić, ale tego jeszcze nie zrobiłaś – to się nie liczy. Liczą się tylko działania.

Zaprasza na swój profil w Instagram @ruban_alona, gdzie znajduje się więcej wpisów o tym, jak się zmotywować, jak efektywnie układać swoje życie, jak się spełniać.


Alona Ruban
Rozwinęła i sprzedała prosperujący biznes. Jest to najpopularniejsze studio stylizacji rzęs i brwi w Warszawie – Her Eyes Studio, które prowadziła przez 5 lat. Sprzedała, ponieważ poczuła, że chce działać w innej branży, że chce działać dla rozwoju kobiet. W 2021 roku została certyfikowanym coachem. Uważa, że to, czym w życiu się zajmujemy mamy lubić. Pracować, bo się w tym spełniamy i czujemy zadowolenie, że pomagamy w tym innym. Obecnie pracuje z kobietami, pomaga im realizować ich cele zarówno prywatne, jak i biznesowe.

You may like