Wywiad z Ewą Kluczyk – kobietą transportu, logistyki i SELF STORAGE

Pani Ewo, transport, spedycja i wynajem kontenerów to trzy główne branże, którymi się Pani obecnie zajmuje. Proszę opowiedzieć jak wyglądała droga do tych statystycznie nietypowych dla kobiety biznesów?

Rzeczywiście, dość „męskie branże”. Tak naprawdę pewnie szereg zbiegów okoliczności spowodował, że jestem tu, gdzie jestem i zajmuję się tym, czym się zajmuję. Długi pobyt za granicą, studia jakie ukończyłam czy też wpływ mojego męża, który zaraził mnie swoją pasją do ciężarówek.

 

Skąd pomysł na wynajmowanie kontenerów i firmę Self Storage? Szczerze powiem, że po raz pierwszy spotkałam się z tego typu usługą.

Jeśli chodzi o Self Storage, pomysł ten wraz z mężem podpatrzyliśmy mieszkając w Wielkiej Brytanii. Tam taka forma najmu jest właśnie bardzo popularna.

 

Co wyróżnia kontenery pod wynajem od tradycyjnych garaży i do kogo właściwie kieruje Pani ten produkt?

Wynajem kontenerów magazynowych to tania i wygodna forma magazynowania. Coraz więcej osób i firm przekonuje się o użyteczności magazynów tego typu. Każdego dnia kilkadziesiąt nowych klientów wynajmuje przechowalnie na dokumenty, towary lub inne rzeczy, na które nie ma miejsca w domu lub biurze. Posiadamy magazyny  o wielkościach 3, 6, 9 oraz 12 m2.

Jednak nie tylko brak powierzchni przekonuje wynajmujących do magazynów samoobsługowych.

Są to również bezpieczeństwo, łatwa obsługa oraz dostosowanie wielkości schowka do aktualnych potrzeb. Często zdarza się, że klienci zaczynają od najmniejszej skrytki, a potem przenoszą się do coraz większych pomieszczeń. Często też łączą kilka kontenerów, bo nadal jest to dla nich korzystniejsze niż wynajem dużego magazynu (tam w grę wchodzi nie tylko czynsz, ale też podatki i media).

W BIASTORAGE ceny zaczynają się już od 120 zł netto. Najkrótszy czas wynajmu to zaledwie jeden miesiąc, co jest bardzo komfortowe dla firm, które działają na przykład tylko sezonowo. W trosce o bezpieczeństwo powierzonych nam rzeczy cały obiekt objęty jest 24-godzinnym monitoringiem. W BIASTORAGE klienci mają dostęp do swojego mienia przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Co według Pani jest największym wyzwaniem w prowadzeniu firmy transportowej?

Branża transportowa to bardzo wymagająca branża. Wiążą się z nią stale zmieniające się przepisy oraz biurokracja. Przykładowo, każdy kraj w UE ma inne przepisy dotyczące delegowania kierowców. Również długie terminy płatności czy wielu nieuczciwych kontrahentów to największe problemy dzisiejszego transportu.

 

Pani firma istnieje od ponad 9 lat. Zaczęła Pani bardzo młodo. Skąd odwaga i determinacja do postawienia na własny biznes?

Firmę otworzyliśmy będąc jeszcze w Wielkiej Brytanii. Byłam wtedy na ostatnim roku studiów. Nie ukrywam, miałam obawy (duża odpowiedzialność, spora inwestycja). Pracowałam wtedy w dwóch różnych firmach, kończyłam studia i jeszcze prowadzenie firmy. Spore wyzwanie! Ale dzięki temu zdobyłam spore doświadczenie, które zaowocowało w późniejszym prowadzeniu biznesu.

 

O czym powinien Pani zdaniem pamiętać początkujący przedsiębiorca, decydując się na własny biznes?

Myślę, że na samym początku trzeba poświecić dużo czasu, aby biznes funkcjonował sprawnie. Każdemu radzę stosować niezbyt skomplikowane procedury i jak najbardziej zautomatyzować swój biznes, żeby móc jak najmniejszym kosztem czasu i pracy prowadzić firmę.

 

Który biznes, wynajem kontenerów czy transport i spedycja, ma większe możliwości  rozwoju w przyszłości?

Myślę, że obie te branże będą funkcjonowały. Transport jest nieodłącznym elementem gospodarki. Prawie każda rzecz, którą mamy w domu/firmie była w jakimś momencie swojego „życia” transportowana. Zaczynając od produktów spożywczych, artykułów gospodarczych, mebli, na tworzywach czy paliwach kończąc. Aczkolwiek problemy, z jakimi branża się obecnie mierzy powodują, iż staje się coraz mniej opłacalna w stosunku do pracy, jaką trzeba włożyć w prowadzenie takiej firmy.

Branża Self Storage natomiast jest to branża rozwijająca się. Choć myślę, że jest jeszcze mało osób świadomych istnienia takich magazynów. Wiedza o magazynach na wynajem tego typu zwiększyła się znacznie po pojawieniu się w polskiej telewizji programów pokazujących aukcje z opuszczonych magazynów w Stanach Zjednoczonych. Proszę zauważyć, że tam wynajem takich kontenerów jest na porządku dziennym. Praktycznie każde domostwo posiada własny magazyn.

 

Gdyby miała Pani pochwalić się swoim największym osiągnięciem zawodowym, co by to było?

Jeśli chodzi o chwalenie się sukcesem to jeszcze przyjdzie na to czas. Obecnie stworzenie obu firm od podstaw daje mi największą satysfakcję.

 

Jakie są Pani dalsze plany rozwoju biznesu?

Planów jest wiele. Nie wszystkie chciałabym zdradzać. Musimy też brać pod uwagę fakt, że nadchodzi spore załamanie gospodarki związane z pandemią, co też może szybko zweryfikować nasze plany. Czas pokaże.

https://magazynsamoobslugowy.bialystok.pl/ 

http://kluczyk-transport.pl/ 

 


Ewa Kluczyk 

Absolwentka Sheffield Business School (Sheffield Hallam University) w Wielkiej Brytanii. Od 2011 roku prowadzi z mężem firmę transportowo-spedycyjną oferującą  usługi transportu drogowego w całej Europie. Współtworzyła i prowadzi pierwsze samoobsługowe magazyny kontenerowe typu SELF STORAGE w Białymstoku. Członkini Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm.

You may like